Donald Trump: Hiszek benne, hogy Grönland a miénk lesz
Az amerikai elnök úgy véli, az Egyesült Államok hamarosan átveheti az autonóm dán terület feletti ellenőrzést.
Az orosz és az amerikai külügyminiszter valamint nagyobb európai és arab hatalmak képviselői New York-ban tárgyaltak a szír elnök, Bassár el-Aszad nélküli átmenetről. Oroszország nem ellenezné, ha Aszad lemondana a békefolyamat részeként. Chuck Hagel, volt amerikai védelmi miniszter szerint Obama 2013-ban először engedélyezte, majd elutasította Szíria bombázását.
A szír elnök, Bassár el-Aszad nélküli átmenetről tanácskozik New Yorkban az amerikai és az orosz külügyminiszter. John Kerry és Szergej Lavrov mellett több mint tucatnyi ország külügyminisztere vesz részt a szíriai helyzetről szóló egyeztetésen.
Emlékezetes, hogy a múlt hónapban az Egyesült Államok, Oroszország, Irán, Szaúd-Arábia és a nagyobb európai és arab hatalmak képviselői tervet dolgoztak ki arra a politikai folyamatra, amely 18 hónapon belül elvezetne a választásokhoz. A politikusok ezzel remélnek véget vetni az öt esztendeje pusztító polgárháborúnak.
A New Yorkban pénteken kezdődött találkozó sorrendben a harmadik ilyen összejövetel, amelyen mind az amerikai, mind az orosz diplomácia irányítója részt vesz. Diplomáciai források szerint Moszkva jelezte: nem ellenezné, ha a szíriai elnök – a békefolyamat részeként – bejelentené lemondását. Oroszország – Iránhoz hasonlóan – Aszad szír elnök szilárd támogatója, és katonailag is segíti őt a kormányellenes csoportok elleni harcban.
A New York-i tárgyalások előtt egy nappal, csütörtökön, a szaúd-arábiai Rijádban Riad Hidzsab személyében megválasztották a szíriai ellenzéki csoportok koordinátorát, aki a szír ellenzék tárgyalócsoportját vezeti majd. Hidzsáb pénteken Rijádban sajtóértekezleten közölte, hogy a szír ellenzék Aszad nélküli átmenetet akar.
Chuck Hagel: Obama nem engedélyezte Szíria bombázását 2013-ban
Chuck Hagel volt amerikai védelmi miniszter szerint Obama elnök 2013-ban nem engedélyezte, hogy Szíriát bombázzák. Hagel a Foreign Policy című folyóiratnak adott terjedelmes interjújában beszélt erről.
A vietnami veteránból lett politikus a pénteken megjelent interjúban arról is beszélt, hogy ő 2013-ban, védelmi miniszterként engedélyezte azokat a terveket, melyek szerint Tomahawk típusú cirkálórakétákkal támadták volna Damaszkuszt, miután arról érkeztek jelentések, hogy a szíriai elnök vegyi fegyvereket vetett be. Hagel szerint Obama először egyetértett a katonai akcióval, ám később közölte vele: álljon el a bombázás tervétől, az amerikai kormányzat ugyanis nem akar katonai akcióban részt venni. A volt védelmi miniszter megítélése szerint az elnök döntése jelentős csapás volt az amerikai politika hitelére. „Hogy ez jó döntés volt-e vagy rossz, majd a történelem eldönti – fogalmazott Hagel –, de nekem fikarcnyi kétségem sincs afelől, hogy a döntés aláásta az elnök szavahihetőségét.”
Hagel panaszkodott arról is, hogy a kormányzat szíriai politikájáról túlságosan is hosszas egyeztetések, több óráig tartó megbeszélések folytak, és ezek „nem voltak termékenyek”.
Az interjút Chuck Hagel egy évvel a Pentagonból történt távozása után adta, mint most kiderül, még mindig foglalkoztatják őt távozásának körülményei. A Foreign Policy munkatársának egyenesen azt mondta: a Fehér Ház megpróbálta őt „tönkretenni” még a távozása után is.
Hagel 2014. novemberében mondott le tisztségéről. A miniszter és az elnök sajtóértesülések szerint az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet elleni, Szíriában történő katonai fellépés, valamint az Ukrajnával kapcsolatban követendő irányvonal kérdésein különbözött össze.